В Осакаровке:  -5°C , Влажность 85%, Давление 706, ветер 18 м/с

News republic

28 Қаңтар 2020 11:05
Қазақстанда ұлттық төлем жүйесін дамыту бағдарламасы әзірленеді

Ерболат Досаев президент Тоқаевтың 2020 жылы 24 қаңтардағы үкіметтің кеңейтілген отырысында берген тапсырмаларына сәйкес үкіметтің, ұлттық банктің және қаржы нарығын ртеттеу және дамыту агенттігімен тиісті іс-шаралар жоспары бекітілгенін атап өтті. Сондай ақ ол ұлттық банкке бекітілген іс-шаралардың шеңберінде жүргізілетін жұмыстарға тоқталды. Олардың қатарында ақша-несие саясатының тиімділігін арттыру, төлем жүйесін дамыту, қаржы тұрақтылығы мен экономикалық өсім арасындағы баланс, валюта нарығын дамыту секілді мәселелер бар.

"Мемлекет басшысы тарапынан берілген тапсырмалар негізінде төлем жүйесін дамыту көделіп отыр. Көлеңкелі экономикамен күрес және қолма-қол есеп айырысу үлесін арттыру мәселелері ұлттық банктің негізгі міндеттерінің бірі болып табылады. Ұлттық банк алға қойған мақсаттарға жету үшін қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігімен және үкіметпен бірлесіп 2020 жылдың 1 қазанына дейін ұлттық төлем жүейсін дамыту бағдарламасын әзірлейді. Ұлттық төлем жүйесі барлық мүдделі тараптар үшін өзара тиімді  негізде құрылатын болады", - деді Ерболат Досаев.

Сонымен қатар оның сөзіне сүйенсек, ағымдағы жылы наурыздың соңына дейін ақша-несие саясатының 2030 жылға дейінгі стратегиясы дайын болмақ.

"Ақша-несие саясатының тиімділігін арттыру, инфляциялық күтулерді тұраұтандыру және экономиканың ұзақмерзімді тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін біз ағымдағы жылдың наурыздың соңына дейін ақша несие саясатының 2030 жылға дейінгі стратегиясын, жобасын әзірлейміз. Сараптамалық қауымдастықпен талқыланғаннан кейін және мүдделі мемлекеттік органдармен келісілгеннен кейін жоба ағымдағы жылдың бірінші шілдесіне дейін ұлттық банк басқармасына ұсынылады", - деді Ұлттық банк төрағасы.

Сонымен бірге төрағаның айтуынша, қаржы тұрақтылығы мен экономикалық өсім арасындағы баланс мәселесі қаралады.

"Қаржы тұрақтылығы мен экономикалық өсім арасындағы баланс. Макроэкономикалық саясат шараларын үйлестілу мақсатында биыл наурызда 2020-2022 жылға үкімет ұлттық банк және қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі арасында келесім шарт жасалады. Құжатты 2019 жылы басталған макроэкономикалық үйлестіру жұмысы жалғасады. Және қаржы жүйесінің тұрақтылығы мен жалпы экономикалық даму қажеттілігі арасындағы балансты қамтамасыз ету тәсілдері әзірленеді", - деп атап өтті ол.

Сонымен қатар биылғы жоспарда валюта нарығын дамыту жолға қойылмақ. Оның сөзіне сенсек, екі мәселені шешуге мүмкіндік бермек.

"Валюта нарығын дамыту. Қаржы нарығының теңгерімді дамытуды қамтамасыз ету және Қазақстанда шетелдік капиталды қатарды жұмысы шеңберінде ұлттық банк қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігімен бірлесіп 2020 жылы бірінші шілдеге дейін валюталық тәуекелдердің өңдеудің нарықтағы инфрақұрылымды дамыту бойынша ұсыныстар енгізіледі. Бұл бір жағынан қаржы ұйымдарының баланстарын, валюта қаражатын экономиканың ұлттық валютадағы кредиттеуді жұмсауына мүмкіндік береді. Екінші жағынан шетелдік инвесторларды валюталық тәуекелдерден қорғау құралына айналады", - деді төраға.

Оның айтуынша, валюта нарығын дамыту нәтижесінде негізгі капиталды инвестициялық көлемінің 2025 жылғы жалпы ішкі өнімнің 30 пайызына дейін жеткізуге ықпал етпек.

Назерке Сүйіндік