В Осакаровке:  10°C , Влажность 83%, Давление 708, ветер 12 м/с

Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізімі

ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігімен, ескірген сурдо-тифлотехникалық құралдардықазіргі көп функцианалды электронды гаджеттерге ауыстыруды қоса, Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарының тізбесін (бұдан әрі – Тізбе)[1] өзектендіру бойынша жұмыс жүргізілді.

Осы өзгерістер 2017 жылдың 1 қаңтарынан бастап енгізіледі.

Сонымен қатар, мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сәйкес өзгерістерді енгізгеннен кейін ғана мүгедектерді оңалтудың жаңа техникалық құралдарымен (бұдан әрі – ОТҚ) қамтамасыз ету мүмкін, себебі қолданыстағы заңнамаға сәйкес жергілікті атқарушы органдар тек қана ОЖБ сәйкес мүгедектерді құралдармен және оңалтудың қызметтерімен қамтамасыз етуді ұйымдастырады.

Мүгедектерге арнайы жүріп-тұруға арналған және техникалық көмекші (өтемақылық) құралдар ұсынылған техникалық тізбеге сәйкес өзгерістер енгізілді:

2 тармақ: сурдотехникалық құралдар:

- бейнекомпьютер веб-камерасы бар ноутбукпен ауыстырылды.

-Телефакс- тізімнен жойылды.

3 тармақ: тифлотехникалық құралдар:

-таяқ тифлотаяқпен ауыстырылды.

-Тифломагнитолла- тізімнен жойылды.

-Сөйлеу синтезі экрандық қолжетімді бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбукпен ауыстырылды.

-Диктофон- дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар ұтқыр телефондармен ауыстырылды.

2017 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыстағы, сонымен қатар мерзімсіз ОЖБ болған жағдайда, тұрғылықты мекенжайы бойынша МӘС бөліміне мүгедек өтініш білдіргенде осы іс-шараларды жүзеге асыру мерзімін ескере отырып Тізбемен өзгерістер қарастырылған іс-шараларға МӘС бөлімінің мамандарымен ОЖБ қажетті түзетулер енгізіледі.

Мүгедектерге Теміртау қаласының №4 МӘЭ-не жүгінуіне болады.

Мүгедек балалар тәрбиелеп отырған ата-аналар үшін психологиялық көмек көрсету және консультация беру онлайн қолдау Қызметі қызмет атқаруда.

1411 тегін бірыңғай қысқа нөмеріне қонырау шала отырып, мүгедек балалар тәрбиелеп отырған ата-аналардың психологиялық көмек және консультация алу үшін кезекті брондау мүмкіндігі бар.

Мүгедек-балаларды тәрбиелуеші тұлғаларға онлайн-психологиялық кеңес беру Қазақстан-Ресей медициналық университеттінің мамандарымен жүзеге асырылады.

Толық ақпаратты 1411 телефоны бойынша алуға болады. Сіз қалалық және ұялы телефон арқылы қоңырау шала аласыз. Қоңырау шалу – тегін.

Онлайн-психологиялық кеңес алу үшін

• Интернетке қосылған компьютер;
  • Веб-камера;
  • Компьтерге қосылған микрофоны бар құлаққаптар немесе динамиктер;
  • Бейнелі Skype арқылы алмасу бағдарламасы болу тиіс.

Қосылу Skype (скайп атауы) адресі krmu 1411

[1]«