В Осакаровке:  15°C , Влажность 45%, Давление 713, ветер 7 м/с

Кедергісіз орта

https://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=ad93da37500bed349213e3c031ba968e-l&n=13  Кедергісіз орта

Кедергісіз орта құру қозғалуда қиындығы бар адамдар үшін өмір сапасын жақсартудың маңызды факторы болып табылады. Ол үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулылары, тиісті заңдары және басқа да нормативтік құжаттары құқықтық негіз болады. Бірақ осы жұмыстың негізгісі осы процесске әрбір қатысушының адамгершілік кодексі болып табылады. Қазіргі уақытта республикада тірек-қимыл функциялары, көру және есту функциялары бұзылған адамдарға қалалық шаруашылықтың әлеуметтік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымдарында олардың тіршілік әрекетіне ыңғайлы жағдайды қамтамасыз ететін қажетті құқықтық базасы құрылған.

Мүгедектердің құқықтары туралы БҰҰ Конвенциясын іске асырудың ең маңызды бағыттарының бірі қоғамның барлық мүшелеріне, оның ішінде мүгедектер үшін ұсынылатын қызметтерге және нысандарға қолжетімділікті қамтамасыз ету бойынша шаралар болып табылады.

Халықтың аз мобильді топтары үшін нормативтік талаптарға және ережелерге сәйкес қауіпсіздік, жайлылық, ақпараттылық және қол жетімділік жағдайын жасау үшін бейімделу қажет, яғни нысандардың бейімделуі.

ҚР ҚН 3.06.-15-2005 «Халықтың аз мобильді топтары үшін қол жетімділікті ескерумен ғимараттарды және құрылымдарды жобалау» талаптарына сәйкес, мүгедектердің және халықтың басқа да аз мобильді топтарының мұқтаждығы үшін сәулет ортасын қалыптастыру 4 критерийден: қол жетімділік, қауіпсіздік, ақпараттылық, жайлылықтан шыға жүзеге асырылуы тиіс.

Осы критерийлерге сай кедергісіз қолжетімділік үшін мыналар талаптарға сәйкес болуы керек:

1. Кіру тобы: кіру алаңы немесе кіреберіс, сыртқы саты, сыртқы пандус, тамбур,

2. Қозғалу жолдары: дәліздер/холлдар,

3. Қызмет көрсету зоналары: терезе арқылы қызмет көрсету, үстел алдында қызмет көрсету,

4. Санитарлық-тұрмыстық бөлмелер: санитарлық торабы,

5. Ақпарат және телекоммуникация құралдары: жазулар, тактильді ақпарат құралдары,  ақпараттық стендтер,

6. Нысан аумағы: автотұрақ, бас ғимаратқа жол.

Қоғамға мүгедектігі бар азаматтарды интеграциялау бойынша белгіленген барлық жоспарларды іске асыру үшін бірінші себеп мүмкіндіктері шектеулі адамдарға олардың тіршілік ету орындарында кедергісіз орта құру болып табылады.

Бүгінгі күн бізде барлық жерде қолжетімді беймдеудің  аралас нысаны бар, бұл – қамсыздандырылған ішкі қолжетімділік және бейімделмеген ішкі зона. Теңгеруші техникамен пайдаланушылар үшін барлық құрылыстар іс жүзінде жабдықталмаған. Мүмкіндігі шектеулі тұлға өзін емханаларда, дүкендерде, барлық әкімшілік мекемелерде және тұруға елді мекендер ішіне шығуға дербес шығу кезінде жайлы сезінбейді.

«Осакаров ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» ММ ұйым, мекеме басшыларына, сондай-ақ Осакаров ауданының кәсіпкерлерге мүмкіндігі шектеулі тұлғалар үшін нысандардың қолжетімділігі бойынша жұмыс жүргізуді ұсынады.

Дата редактирования: 20 Апреля 2017 16:41