В Осакаровке:  9°C , Влажность 40%, Давление 716, ветер 7 м/с

«Парыз» Республикалық конкурсы

«Парыз» Республикалық конкурсы туралы

Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 523 «Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі «Парыз» конкурсы туралы» Жарлығына сәйкес, 2018 жылы бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі «Парыз» конкурсы жалғастырылады.
Конкурстың ұйымдастырушылары республикалық деңгейде Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, өңірлік деңгейде Қарағанды облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы болып табылады.
Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі «Парыз» конкурсы халықтың әл-ауқатын одан әрі жақсарту үшін жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қоғам алдындағы өзінің корпоративтік әлеуметтік жауапкершілігін қалыптастыруға және арттыруға бағытталған және жеке кәсіпкерлік субъектілерін өз қызметкерлері үшін, сол секілді тұтас алғанда қоғам үшін де әлеуметтік мәселелерді шешуге ынталандыруға және корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік бойынша халықты кең ақпараттандыруды, әлеуметтік жобаларды іске асыру бойынша қолда бар оң тәжірибені көрсету мен кеңінен таратуға арналған.
Үміткерлер тұтас алғанда қоғамның және соның ішінде жеке кәсіпкерлік субъектісі қызметкерлерінің әл-ауқатын жақсартуға бағытталған, өздерінің корпоративтік әлеуметтік жауапкершілігін растайтын әлеуметтік бағдарламаларын ұсынуға тиіс.
Бағдарламалар мен олардың жобаларына үміткерлер дербес және/немесе азаматтық қоғам институттарымен және жергілікті атқарушы органдармен әріптестікте жүзеге асыратын және әлеуметтік салада оң өзгерістерге қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар кіреді.
Конкурс жыл сайын мына номинациялар бойынша өңірлік және республикалық деңгейлерде өткізіледі:
1) «Үздік әлеуметтік жауапты кәсіпорын».
Бұл номинацияда өз персоналын қолдауға, мүмкіндігі шектеулі адамдарды әлеуметтік бейімдеуге және жалпы коғамның әл-ауқатын жақсартуға бағытталған әлеуметтік бағдарламаларды (еңбекақыны және әлеуметтік төлемдерді төлеуді, кадрларды кәсіптік даярлау мен қайта даярлау жүйесін ұйымдастыру, мүмкіндігі шектеулі адамдарды барынша көп мөлшерде жұмысқа орналастыру және тағы басқалар) іске асыратын үміткерлердің кызметі қаралады;
2) «Еңбекті қорғау саласындағы үздік кәсіпорын».
Бұл номинацияда еңбек кызметі процесінде қызметкерлердің денсаулығын сақтауға мүмкіндік беретін еңбек жағдайларын жасайтын үміткерлердің қызметі қаралады;
3) «Үздік ұжымдық шарт».
Бұл номинацияда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, қызметкерлердің еңбек және әлеуметтік құқықтарын едәуір жақсартатын және нығайтатын ұжымдық шарттар қаралады.
4) «Экологияға қосқан үлесі үшін».
Бұл номинацияда қоршаған орта жағдайын жақсартуға бағытталған табиғатты қорғау (экологиялық) бағдарламаларын іске асыруда ерекше көзге түскен үміткерлердің қызметі қаралады.
Гран-при - конкурстың жоғары наградасы жұмыста және корпоративтік әлеуметтік және экологиялық жауапкершілік қағидаттарын іске асыруда анағұрлым жоғары нәтижелерге қол жеткізген үміткерге беріледі.
Конкурстың өңірлік және республикалық кезеңдеріне қатысу тегін болып табылады. Үміткерлер материалдарды Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі «Парыз» конкурсын өткізу ережелеріне сәйкес ресімдейді және облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органдарына қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынады.
Конкурсқа катысуға:
1) қызметін кемінде үш жыл жүзеге асыратын;
2) таратылу сатысында тұрмаған, банкрот деп танылмаған;
3) еңбек заңнамасының жойылмаған бұзушылықтары, оның ішінде қызметкерлерге жалақы және басқа да төлемдер бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ;
4) қызметкерлермен ұжымдық еңбек даулары жоқ;
5) Қазақстан Республикасының аумағында саяси, кәсіподақ және діни ұйымдарды қолдауға бағытталуға тиіс емес әлеуметтік және қайырымдылық қызметті жүзеге асыратын;
6) конкурсқа қатысуға өтінімінде дәйекті мәліметтерді көрсеткен, сондай-ақ құжаттарды толық көлемде ұсынған үміткерлер жіберіледі.
Конкурсты өткізу мерзімдері:
– 2019 жылдың 1 шілдесіне дейін жергілікті атқарушы органдардың өтінімдерді қабылдауы;
– 2019 жылдың 20 қыркүйегіне дейін жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі облыстық комиссиялардың алдын ала жасаған қорытындыларын және конкурсқа қатысуға үміткерлердің өтінімдерін бір данада Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жіберуі;
– 2019 жылдың 1 қарашасына дейін соңғы қорытындылар шығару және үміткерлердің материалдарын «Парыз» конкурсының лауреаттары атақтарын беру жөніндегі комиссияның қарауына ұсыну.
Осакаров ауданының кәсіпкерлік құрылымдарын Республикалық конкурсқа қатысуын және өздерінің әлеуметтік бағдарламаларын ұсынуды, осылайша қоғамның әл-ауқатын жақсартуға және жұмыскерлердің әлеуметтік және еңбек құқықтарын қорғауға үлес қосуды сұраймыз.
Бұдан толық ақпарат алу үшін «Осакаров ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» ММ-не (тел: 43-3-33) хабарласуға болады.

Дата редактирования: 31 Мая 2019 12:48