В Осакаровке:  11°C , Влажность 66%, Давление 716, ветер 7 м/с

Николаевка ауылы шежіресі

Николаев ауылдық округі Осакаров ауданы орталық, Николаевка ауылы аудан орталығы – Осакаровка кентінен  оңтүстік-батысқа қарай 50 км, облыстық  Қарағанды  қаласынан солтүстік-батысқа қарай 150 км орналасқан. 1962 жылы ұшқыш-ғарышкер А. Г. Николаева құрметіне Николаевка ауылы атауын алды .

Алғашқы қоныс 1918 жылы басы  қыраттардан басталып ағатын өзенде  Сабыр-Қожа  баймен негізделген,. Сабыр-Қожа қайтыс болғаннан соң , оның денесін қойған  мазар тұрғызып,  ал атын ауыл арқылы ағатын өзенге берді.  1918 жылы тұрған 6 отбасы тұрды, шамамен 1919 жылдан бастап орыстар келе бастады.  Олар  жаңа орындар игерумен,  мал өсірумен, ауыл шаруашылық дақылдарын өсірумен айналыса бастады. Осылай  сүт-тауарлы фермасы пайда болды. 1930 жылы ферма халықы  саны қоныс аударушылар  есебінен толықтырыла бастады.

1943 жылы шахталар, байыту фабрикалары мен басқа да кәсіпорындар мен ұйымдарды  қамтамасыз ету үшін с. Маржанкөл   № 4 атты совхоз ұйымдастырылып,  жалпы жер алаңы 57260 га жерімен  «Қарағандыкөмір» комбинатының қарамағына  берілді. Совхоздың  мамандануы – көкөніс-сүт. Совхоздың  қызмет шеңберіне  көкөністер, дәнді-дақылдар, сүт өндіру,  қой, жылқы, құс өсіру кіреді . 1946 жылдың  соңында сол функцияларын  қалдыра отырып, № 4 совхоз дербес шаруашылыққа айналады. 1965 жылы № 4 совхозы "Восход" совхозы   болып аталды.  Совхоз сондай-ақ  астық, көкөніс, картоп, сүт өндіру, ет ірі қара мал, шошқа өсіруге мамандандырылды.

Мұнда Социалистік Еңбек Ері Ортман             Екатерина Антоновна (атағы 1985 жылы берілді) мал шаруашылығында  сауыншы болып  еңбек етті , ол алғашқылардың бірі болып  электрлі  сиыр сауу  әдісін қолданды.  2005 жылы Осакаровка к.  Батырлар Аллеясы мемориалдық кешенінде  мүсіні орнатылды. Сондай-ақ Афанасьев Калистрат Илларионович, ол алғашқылардың бірі болып өз бетімен жемдеу және автоматты түрде суаруды қолдана отырып,  ірітопты  шошқа бордақылау әдісін енгізді.

Дата редактирования: 09 Августа 2018 16:16