В Осакаровке:  9°C , Влажность 40%, Давление 716, ветер 7 м/с

Ауылдың шежіресі

КАРАГАЙЛЫ (2004 жылға дейін Октябрьское), Осакаровка ауданы Қарағайлы ауылдық округінің орталығы Қарағанды қаласынан 140 км,Қарғалы өзенінің жағасында орналасқан. 1931 жылы негізі қаланған № 6 ауыл деп. Округ аумағында 1467 адам тұрады ( 2011 ж), соның ішінде қазақтар 551 адам, орыстар 663 адам, немістер 77 адам, украиндер  34 адам, татарлар 84 адам, басқа ұлттар 84 адам. Округ аумағында бес елді мекен бар Қарағайлы- 1931 ж, Окольное-1907 ж., Святогоровка- 1907 ж, Коллективное-1931 ж, Крещеновка- 1907 ж, 20 ғасырдың 30- ы жылдары колхоздар құрылған « Путь к коммунизму»,  «8 Марта», «1-го августа»,  «Коллективное», «Новый путь», 1961 жылы олар «Новый путь» совхозына біріктірілді орталығы Октябрьское ауылы болды. Шаруашылық екі бағытты болды егін және сүтті мал өсіру .Жалпы аумағы 71,7 мың га.

« Новый путь» совхоз негізінде 1997 ден 2004 ж. дейін 4 ЖШС ( олардың ішінде 2 ЖШС ПКФ «Агросоюз» Осакаровка ауданы) , 25  фермерлік және крестьяндық шаруашылық. Қарағайлы ауылында Мәдениет үйі, орта мектеп, отбасылық-дәрігерлік амбулатория бар. Святогоровка, Коллективное, Крещеновка ауылдарында  клуб, мектеп бар. Қарағайлы ауылында обелиск орнатылған, округ тұрғындарына, ҰОС жылдарында қайтыс болған,  Святогоровка және  Крещеновка ауылында азаматтық соғыс ардагерлеріне ескерткіштер орнатылған, белобандиттер қолынан қаза болған Гончарову С.М., Житняку С.С., Шалашнову К.И.. Коллективное ауылында еңбек еткен және өмір сүрген Социалисттік еңбек батыры Иванов Иван Иванович, оның есімімен ауылда көше аталған. Басқа елді мекендермен ауыл автожолмен байланысқан жақын орналасқан темір жол станциясы Осакаровкада 40 км де.

Дата редактирования: 09 Августа 2018 16:55